Lørdag den 31/1 blev igen en spændende og lærerig dag på Djurslands Filatelistiske Højskole i Hornslet, en dag hvor vi havde besøg af Jens K. Handest der fortalte om ”Forfalskninger af danske frimærker” og Claus Boyer der fortalte om ”Manglende porto og efterporto i perioden 1851-1921 – Efterporto før brugen af portomærker”.
To vidt forskellige, men begge meget spændende og lærerige foredrag, der blev leveret af to yderst kompetente og velforberedte foredragsholdere.
Jeg tror godt jeg kan sige, at alle de fremmødte deltagere tog hjem med en hel del ny viden, som de ikke havde med, da de lørdag morgen mødte ind dagens Højskoledag.
Fra Djurslands Filatelistiske Højskole skal der da også lyde en stor tak til de to foredragsholdere, for at de tog den lange vej fra Sjælland og til Hornslet, for at vi der deltog, kunne blev tanket op med en hel del ny viden, og som vi kan tage med hjem og dele ud af i klubberne.
af Erik Sørensen









Dear friends,
Is it possible to get the text of the lecture about the falsifications?
If possible, as an electronic file so I can translate it into Dutch, as my Danish is a bit rusty.
Thanks on forehand.
Henk
Thank you for your question. Unfortunately, we are not able to send you the text for the lecture on forgeries, as the speaker does not wish for it to be made public. However, he does plan to publish it in book form at some point. Kind regards, Erik