En sidste skræmmende oplevelse med PostNord

Så fik jeg da også her på falderebet til postvæsenets 401-årige lange historie, en sidste dårlig oplevelse med PostNord.
Jeg købte før jul dejligt brev hos et auktionshus i Tyskland, som jeg siden spændt har gået og ventet på, skulle ankomme til min adresse i Grenaa.
Da jeg regnede med at brevet jo nok ville blive sendt anbefalet, har jeg sørget for, at der hver dag ved den tid hvor jeg formodede at posten ville komme, har været en til stede i huset for at modtage brevet, hvilket også var tilfældet her i dag.
Af samme grund havde jeg også kontrolleret at dørklokke virkede som den skulle, så alt kulle være på plads til at modtage mit brev, men ak alt sammen var bare kønne spildte kræfter.

For da jeg senere her til formiddag, var ved at opgive alt håb om at posten ville indfinde sig her på adressen i dag, gik jeg for en sikkerheds skyld ned og åbnede postkassen og hvad lå så der.
Dernede i bunden af postkassen lå så mit brev, godt og forsvarligt emballeret fra auktionshuset i Württemberg, korrekt frankeret og med en tydelig og store R-etikette på fra Deutsche Post.
Brevet var bare blevet kylet ned i postkassen, hvor det så kunne ligge og vente på at blive afhentet, og uden at postbuddet havde gidet ulejlige sig med at gå de 10 meter op til døren, for at ringe på og her aflevere brevet korrekt og få en kvittering for afleveringen.
Nu bliver det så spændende at se, hvordan DAO for fremtiden vil håndtere en lignende sag.

Af Erik Sørensen

Om Erik Sørensen

Se også

Postiljones marts auktion

Det svenske auktionsfirma, Postiljonen, som næsten bor i Danmark, nu da de er flyttet ned …

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

error: © 2009 - 2021 │ DJURSFILATELI.DK │ ALL RIGHTS RESERVED